Міжнародны дзень помнікаў і гістарычных месцаў 2020

Кожны год 18 красавіка ва ўсім свеце адзначаецца Міжнародны дзень помнікаў і гістарычных месцаў. У 2020 годзе тэмай прысвечаных гэтаму дню мерапрыемстваў Міжнародны камітэт аховы помнікаў і гістарычных месцаў (ІКАМОС) абраў - «Агульная культура, агульная спадчына, агульная адказнасць». У гэтым годзе ІКАМОС прапануе разгледзець ідэю калектыўнага ўзаемадзеяння ў галіне культуры, спадчыны і адказнасці з непазбежнымі контраргументамі, канфліктамі і процідзеяннем.

Тэма «Агульная культура, Агульная спадчына, Агульная адказнасць» адлюстроўвае глабальны кантэкст спадчыны як часткі культурнай самабытнасці, дзе спадчына - месцы, ландшафты, практыкі або калекцыі - часта звязана з шматлікімі і разнастайнымі супольнасцямі, якія ацэньваюць яе па-свойму. Абраная тэма датычыцца ўзаемаадносін паміж культурамі і іх калектыўнай адказнасці за захаванне элементаў, сэнсаў і каштоўнасцяў спадчыны.

Разам з тым, ідэя «агульнага» з'яўляецца правакацыйнай. У гістарычным сэнсе розныя культуры і грамадскія супольнасці маюць агульныя культурныя звычаі і светапогляд. Тым не менш, у некаторых выпадках гэтыя асаблівасці былі хутчэй навязаныя насельніцтву, прынятыя не без супраціву (напрыклад, рэлігійныя перакананні). У іншых выпадках веды і абрады старанна ахоўваліся і, такім чынам, не перадаваліся (як, напрыклад, у культурах карэнных народаў). Некаторыя аб'екты спадчыны былі знішчаны або пашкоджаны з-за таго, што яны сімвалізуюць (напрыклад, Баміанские статуі Буды). Для сферы спадчыны ў большай ступені характэрныя спрэчкі адносна каштоўнасці тых ці іншых аб'ектаў спадчыны, мерапрыемстваў па іх захаванню (напрыклад, будынак «Сірыус» у Сіднэі). Прымаючы тэрмін «агульны», Міжнародны дзень помнікаў і славутых месцаў 2020 прапануе перагледзець традыцыйную пункт гледжання і звярнуць увагу на новыя падыходы да тэмы.

Падрабязную інфармацыю глядзіце на афіцыйным сайце ІКАМОС.

Між тым, грамадскае аб'яднанне «Беларускі камітэт ІКАМОС» пры ўдзеле МНДА «ЕўраБеларусь» абвяшчае збор заявак на ўдзел у канферэнцыі «Права на спадчыну» і Дзяржаўны спіс гісторыка-культурных каштоўнасцей: выклікі і рашэнні», якая адбудзецца ў Мінску 19-20 чэрвеня 2020 года.

Мэтамі канферэнцыі з'яўляюцца: 1) вывучэнне сітуацыі з захаваннем і аднаўленнем розных катэгорый нерухомай спадчыны, уключаных у Дзяржаўны спіс; 2) наладжванне дыялогу паміж дзяржаўнымі органамі, экспертамі, грамадскасцю, уласнікамі і прадстаўнікамі мясцовых супольнасцяў у справе захавання і аднаўлення помнікаў; 3) вылучэнне найлепшых практык кіравання аб'ектамі нерухомай спадчыны і вызначэнне перспектыў для рэфармавання ахоўнага і рэстаўрацыйнага заканадаўства ў Беларусі.

Больш падрабязна