Адкрыццё новай выставы «Арнаменты Падняпроўя: Сон і абуджэнне»

7 сакавіка (чацвер) у філіяле Веткаўскага музея адбудзецца адкрыццё новай выставы "Арнаменты Падняпроўя: Сон і абуджэнне”.

Падняпроўе – рэгіён найбольш выразных і багатых у сваёй разнастайнасці мастацкіх традыцый абрадавых ручнікоў.

Менавіта арнаментам Падняпроўя мы прысвячаем цэлы праект, пад назвай "Адкуль родам знакі на нашых ручніках?". На першай выставе ў межах гэтага праекту быў прадстаўлены арнамент "Крючча".

І вось надышоў час пазнаёміць вас з наступным знакам - "Сон і абуджэнне"

На белым абрусе, на белявой кашуле, на белым жаночым “платку" і, безумоўна, на ручніку - на ўсім тканым космасе Неглюбкі жывуць "вядзьмедзі”. Яны ж "мядзьведзькі”. Ёсць “бальшыя” і “малыя”, “сляпыя” і “зоркія”. І ўсе яны ходзяць “па мяжы”.

Мядзведзь - архаічны знак звера-татэма. І гэта сон Зямлі.

Калі "вядзьмедзь" – сон Зямлі, то чым узорныя тканіны пазначаюць-выклікаюць яе абуджэнне?

Вадой! “Дзе маці плачэ – там рака цячэ…”. Дарэчы, яшчэ адзін абрадавы локус – калодзежы і крыніцы: “Дзе сястрычанька – там крынічанька”, альбо “там калодзежы…”

У шмат якіх тэкстах Традыцыі можна знайсці рэцэпты ўзнаўлення. У тэкстах тэкстылю, узорнага ткацтва - гэта "сон і абуджэнне". Дзеля таго, каб узнавіць цэласнасць космасу, выратаваць ад энтрапіі забыцця.

Праект "Адкуль родам знакі на нашых ручніках?" прадстаўляе вынік шматгадовай працы музея, які змяшчае матэрыялы экспедыцыйных і фондавых навуковых даследаванняў ткацкіх традыцый паўднёвага ўсходу Беларусі.

Выстава "Арнаменты Падняпроўя: Сон і абуджэнне” працягне знаёміць вас з нашымі неверагоднымі напрацоўкамі, знаходкамі і адкрыццямі за ўвесь гэты час.

Выставачны праект будзе цікавы для ўсіх, хто цікавіцца традыцыйнай культурай ды сваімі каранямі.

Запрашаем на сустрэчу з традыцыяй.

Калі: 07.03.2024 у 16:00.

Дзе: г. Гомель, плошча Леніна, 4а (у парку, за саборам Пятра і Паўла).

Уваход вольны!

+375 232 50-96-98

7 марта (четверг) в филиале Ветковского музея состоится открытие новой выставки "Орнаменты Поднепровья: Сон и пробуждение”.

Поднепровье - регион наиболее выразительных и богатых в своем разнообразии художественных традиций обрядовых рушников.

Именно орнаментам Поднепровья мы посвящаем целый проект, под названием "Откуда родом знаки на наших рушниках?". На первой выставке в рамках этого проекта был представлен орнамент "Крючча".

И вот настало время познакомить вас со следующим знаком - "Сон и пробуждение"

На белой скатерти, на белой рубашке, на белом женском платке и, безусловно, на рушнике - на всём тканом космосе Неглюбки живут ”вядзьмедзі". Они же "мядзьведзькі". Есть "бальшыя” и “малыя”, “сляпыя”и "зоркія". И все они ходят ”па мяжы".

Медведь - архаичный знак зверя-тотема. И это сон Земли.

Если "вядзьмедзь" - сон Земли, то чем узорные ткани обозначают-вызывают ее пробуждение?

Водой! "Дзе маці плачэ – там рака цячэ…". Кстати, еще один обрядовый локус - колодцы и криницы: "Дзе сястрычанька – там крынічанька”, или “там калодзежы…”

Во многих текстах традиции можно найти рецепты возобновления. В текстах текстиля, узорного ткачества - это "сон и пробуждение". Для того, чтобы возобновить целостность космоса, спасти от энтропии забвения.

Проект "Откуда родом знаки на наших рушниках?" представляет результат многолетней работы музея, содержащего материалы экспедиционных и фондовых научных исследований ткацких традиций юго-востока Беларуси.

Выставка ”Орнаменты Поднепровья: Сон и пробуждение " продолжит знакомить вас с нашими невероятными наработками, находками и открытиями за все это время.

Выставочный проект будет интересен всем, кто интересуется традиционной культурой и своими корнями.

Когда: 07.03.2024 в 16:00.

Где: г. Гомель, пл. Ленина, 4а (в парке, за собором Петра и Павла).

Вход свободный!

+375 232 50-96-98