Канцэпцыя развіцця нацыянальнай культурнай прасторы ва ўсіх сферах жыцця грамадства на 2024—2026 гады

Сапраўдная канцэпцыя ўяўляе сабой сістэмны выклад падыходаў да мэтаў, задач, прынцыпаў і асноўных напрамкаў развіцця нацыянальнай культурнай прасторы Рэспублікі Беларусь.

Развіццё нацыянальнай культурнай прасторы накіравана на захаванне гістарычнай памяці беларускага народа, яго нацыянальна-культурнай самабытнасці, рэалізацыю інтэлектуальнага і творчага патэнцыялу нацыі, актыўнае ўцягванне грамадзян у культурнае жыццё краіны пры захаванні культурнай разнастайнасці і адкрытасці да вынікаў творчай дзейнасці іншых народаў, лепшым узорам сусветнай культуры, якія маюць важнае сацыяльна-культурнае значэнне, носяць высокамастацкі і высокамаральны характар.

Культура разглядаецца як адзін з галоўных фактараў самабытнасці беларускага народа, пераемнасці паколенняў, аснова для станаўлення і развіцця асобы і грамадства. Дзяржава забяспечвае прыярытэтнае развіццё беларускай нацыянальнай культуры, адраджэнне, захаванне і развіццё нацыянальных культурных традыцый, выкарыстанне, распаўсюджванне і папулярызацыю нацыянальных культурных каштоўнасцей. Беларуская мова прызнаецца адным з фактараў фарміравання нацыянальнага менталітэту.

Больш падрабязна з канцэпцыяй можна азнаёміцца па спасылцы, і на сайце Нацыянальнага прававога партала Рэспублікі Беларусь.